Kadra JR od początku do chwili obecnej

Obecnie czyli w styczniu 2021 roku, kiedy powstaje ten artykuł mija 17 lat funkcjonowania Naszej typowo amatorskiej drużyny JR POGÓRZE. Nie będę się dużo rozpisywał na temat samego powstania drużyny, gdyż ten fakt już wielokrotnie  przypominałem i  historię drużyny w jakimś zarysie już wszyscy znamy. Chciałbym głównie się skupić na zawodnikach, którzy tworzyli tą drużynę od samego początku, którzy byli Jej motorem napędowym, którzy byli na dobre i na złe, którzy cieszyli się z osiągnięć ale i musieli godnie znosić niepowodzenia. Drużynę tworzyli również zawodnicy, którzy wystąpili w Jej szeregach tylko jeden raz lub kilkakrotnie ale nie byli podstawowymi zawodnikami składu meczowego. Jednak dzięki takim zawodnikom a właściwie Naszym sympatykom mogliśmy zawsze rozegrać spotkanie w pełnym składzie osobowym i rozgrywać spotkania w rożnych meczach i turniejach nie tylko w Gdynii. Pierwsze pięć lat drużyna JR POGÓRZE głównie specjalizowała się w grze na hali i ta forma aktywności sportowej determinowała poczynania drużyny. Gra na hali wymaga dość specyficznych umiejętności od zawodników i pod kątem tych umiejętności byli dobierani  zawodnicy do zespołu. Mówimy tu o szybkości, zwrotności, dryblingu, szybkiej reakcji a także grze zespołowej. W tamtych czasach oprócz wymienionych umiejętności główną zaletą zespołu była młodość. Wszak większość podstawowych zawodników mieściła się w przedziale wiekowym 18/22 lata. Zawodnicy, którzy rozpoczęli swoją przygodę z JR POGÓRZE na przełomie roku 2003/2004 przez długi czas tworzyli podstawową kadrę zespołu bardzo hermetyczną, ale zespół też otwierał się na innych zawodników. Oczywiście, że w miarę upływu lat jedni bohaterowie odchodzili lub kończyli karierę w Naszej drużynie a inni przychodzili i grali na chwałę tej drużyny. Wspólnie jednak staraliśmy się  zachować charakter drużyny i dążyć do tego , aby każdy nowy zawodnik był akceptowany przez pozostałych członków drużyny. Od roku2009 przechodzimy na granie na sztucznej nawierzchni (nie zaniedbując grania na hali , ale już w mniejszym wymiarze) i to trwa do dzisiaj czyli do roku 2021. Patrząc w statystyki zespołu mogę podać liczbę rozegranych meczy na koniec 2020 roku, która wynosi 934 a w składzie meczowym przewinęło się ponad 150 zawodników. Oczywiście  ścisła kadra meczowa każdego sezonu liczyła  16/18/19 zawodników. Były takie sezony i takie mecze na które przychodziło regularnie 14/15/17  zawodników. To świadczyło nie tylko o zaangażowaniu , ale tez niesamowitej więzi koleżeńskiej. W miarę upływu lat już tak cudownie nie było, zmagaliśmy się z kłopotami kadrowymi, często wisiało nad Nami widmo spadku do niższej klasy rozgrywkowej i wielokrotnie zadawane było pytanie czy przetrwamy i czy zespół zniknie i zostanie rozwiązany. Na szczęście nadal obowiązuje hasło   TJR  i możemy grać i dostarczać wielu wrażeń nie tylko sobie samym ale również licznym Naszym kibicom.

Teraz czas na przypomnienie tych zawodników, którzy rozpoczęli pisanie historii JR POGÓRZE i jako pierwsi wystąpili w jej składzie grając w I LIDZE HALOWEJ w PRZODKOWIE ( 4 mecze w grudniu 2003r) i w pierwszym oficjalnym meczu JR POGÓRZE  w dniu 03.2004 roku w tejże lidze uznanym za datę oficjalnego powstania drużyny - mecz z KS KCZEWO 5:3.

Styczeń 2004 byli to: T.PIĄTKOWSKI, J.RODZIEWICZ, Ł.KNIOCH, Ł.DĄBROWSKI, J.GOŁDYN, K.KIJANKA, K.KURDYBELSKI, M.FRANKOWSKI, D.PIĄTKOWSKI. Ponadto z tego okresu podstawowym bramkarzem był K.PROKOPOWICZ a grali jeszcze M.SZALCZEWSKI, M.KIWAK, G.MUSZYŃSKI oraz zawodnicy grający po jednym meczu . M.Szalczewski to mój kolega z lat młodzieńczych z którym wspólnie graliśmy w kilku amatorskich zespołach a był on naturalnym łącznikiem pomiędzy historią tych zespołów a JR POGÓRZE. M.Kiwak szybko zakończył granie z liczbą 13 meczy na koncie. G. Muszyński był pracownikiem administracyjnym w mojej szkole i przez kilka sezonów występował w Naszych barwach kończąc na liczbie 44 meczy. Natomiast K.Kurdybelski (3 mecze w 2003 roku) rozegrał tylko jedno spotkanie w 2004 roku, ale powrócił od 2005 uczestnicząc w wielu kapitalnych spotkaniach będąc jednym z twórców sukcesów. W chwili obecnej Jego licznik stanął na liczbie 295 meczach i mam nadzieję, że jeszcze wystąpi w Naszych szeregach. Te nazwiska z pierwszego meczu decydowały przez bardzo długi okres o sukcesach drużyny, o jej kształcie i charakterze. W chwili obecnej nadal jest kilku obecnych w życiu sportowym,ale już w innych drużynach

2005/2006 rok -Te dwa lata pozwalają na rozegranie razem 80- u meczy głównie w ligach halowych i turniejach w ŻUKOWIE, PRZODKOWIE, SIERAKOWICACH, POGÓRZU oraz w meczach towarzyskich. Ścisła kadra raczej się nie zmienia - tworzy ją 15-u zawodników a ogółem przez zespół od początku już przewinęło się 31 zawodników. Rok 2005 to rok debiutów bardzo dobrych zawodników, którzy mieli niesamowity i znaczący wpływ na wyniki JR POGÓRZE.  PAWEŁ BERGAŃSKI fantastyczny bramkarz, który właściwie zmienia  oblicze JR debiutuje 22.01.2005 roku w  wygranym meczu 6:1 z Rozstajami Gdańsk w ramach I Ligi Halowej w Przodkowie oraz KAMIL BARTKOWIAK, który debiutuje w tym samym meczu. Bergański w chwili obecnej ma na swoim koncie 523 mecze i już nie reprezentuje barw JR podobnie jak Bartkowiak z końcową liczbą 218 meczy. W tym 2005 roku warto również odnotować debiut kolejnego bramkarza , a był nim JANUSZ OTTO, który wspomógł Nas na bramce mając coś w okolicach 60 lat w  I-ej edycji Pucharu Pogórza. Ogółem Pan Janusz zaliczył 12 występów w Naszej ekipie, uczestniczył i jeszcze uczestniczy w treningach zwłaszcza na hali a jesienią 2020 roku mając zdecydowanie ponad 70 lat zagrał mecz w barwach POGÓRZANKI na boiskach CHECZY. CHWAŁA takim sportowcom - niech będą przykładem dla młodych. Jesienią tego roku rozpoczynamy granie w II-ej LIDZE HALOWEJ w PRZODKOWIE i przechodzimy ją jak tornado. Rok 2006 to kolejne debiuty - BARTEK SZUMLAS i WIESŁAW  FRANKOWSKI debiutują w Naszych szeregach 18.02.2006r w meczu halowym rozegranym w Sierakowicach wygranym z ACHILLES POLSKA CEDRY WIELKIE 6:2 w ramach Pomorskich Mistrzostwach Firm w Futsalu. W. Frankowski jak wiemy jest ojcem Naszego podstawowego zawodnika Michała Frankowskiego i były mecze w których razem wystąpili. Ogółem SZUMLAS ma na swoim koncie 196 występów w barwach JR a Wiesław Frankowski 17.  W tym roku odnotowujemy również debiuty takich zawodników jak MAREK MAŃKOWSKI 16.11.2006 w meczu halowym towarzyskim z WSM II GDYNIA  17:10, ŁUKASZ TOMCZYK  i KAROL MASZOTA (kolejny bramkarz) 23.09.2006r. w tym samym meczu z POGÓRZEM DOLNYM  3:3, RAFAŁ KAMIŃSKI  05.11.2006r w meczu z DGT STRASZYN 9:1 w ramach Pomorskich Mistrzostw Firm w Futsalu, ŁUKASZ GODLEWSKI 12.11.2006r z MERITUM GDAŃSK 1:1 (karne 2:3) w II edycji PMF  oraz ŁUKASZ KOLENDA 19.11. 2006 z MERITUM GDAŃSK 3:6 w ramach I Ligi Halowej w Żukowie. Swoją grę w barwach JR wymienieni zawodnicy zakończyli z liczbami: Mańkowski 59, Kamiński 48,Tomczyk 50, K.Maszota 39, Godlewski 92, Ł.Kolenda 215. Muszę przyznać, że rok 2006 był również dla mnie łaskawy czyli J.Rodziewicza w którym zagrałem 16 meczy mając 52 lata.

2007 rok - kadrowo większych rewolucji nie ma gdyż jest stabilizacja na poziomie 16 zawodników i te osoby, które wcześniej debiutowały rozgrywając tylko 1 czy 3 spotkania teraz mogły się wykazać i dość regularnie występować w zespole. Ogółem rozgrywamy 54 spotkania w ramach I Halowej Ligi w Żukowie, kolejną edycję PMF w Marzęcinie, PMF w Sierakowicach, turniej barażowy PMF w Żukowie, finały PMF w Żukowie, turniej firmy Berendsen na trawie, turniej w Sopocie na sztucznym, III edycja Puchar Pogórza, Gdyńska Liga Halowa. To jest rok w którym swoje debiuty mają naprawdę wspaniali zawodnicy i JR miało z nich wiele pożytku. Pierwszym z Nich jest KAROL KOSICKI, który zadebiutował 03.02.2007r. w meczu z Gdańska Fabryką Okien 0:1 w ramach PMF w Marzęcinie. Karol jednocześnie trenował piłkę w Gryfie Wejherowo a więc był przygotowany do gry w amatorskim futbolu i z JR występował przez wiele lat osiągając liczbę 189 meczy. Drugim zawodnikiem debiutującym w JR tego roku był SEBASTIAN KURDZIEL  23.06.2007r w meczu z Norwood Rusocin 0:1 w turnieju o Puchar Firmy Berendsen w Żukowie. Można powiedzieć, że Sebastian był kompletnym zawodnikiem profesjonalnie zajmującym się piłką nożną. W Naszych szeregach występował wielokrotnie chociaż nie regularnie a zakończył na liczbie 54 meczach. Trzecim debiutem 2007 roku był występ Naszej niekwestionowanej późniejszej gwiazdy, zawodnika legendy, zawodnika kompletnego, z którym nierozerwalnie kojarzyła się drużyna JR. TOMASZ STĘPIEŃ zadebiutował 08.12.2007r. w meczu z RKS ORKAN GDYNIA 12:3 w ramach Gdyńskiej Ligi Halowej w którym strzelił 7 bramek zdobywając jednocześnie sympatię całego zespołu. Do chwili obecnej czyli końca 2020 roku Tomek rozegrał w JR 428 spotkań i jest na liście wszechczasów występów w barwach JR na piątym miejscu.  

2008 rok - kadra zespołu opiera się nadal na sprawdzonych nazwiskach i tych które już znamy i oscyluje wokół liczby 15 osób. Oczywiście w tym roku w meczach wystąpiło więcej zawodników, ale nie byli oni podstawowymi zawodnikami. Drużyna rozegrała 51 spotkań . Do tej pory przez drużynę przewinęło się 42 zawodników. Ja czyli J.Rodziewicz wystepuję 9 razy a mam już 54 lata i mam na liczniku 37 meczy w barwach JR.    W składzie z 2008 roku już nie widnieje Ł.KNIOCH , który rozstaje się z zespołem na dłuższy czas a Jego licznik stanął na liczbie 64 meczy. Wróci do zespołu ale po kilku latach. W 2008 roku gramy w I lidze Halowej w Przodkowie, w Gdyńskiej Lidze Halowej, w Lidze Halowej w Luzinie, w turnieju halowym w Przodkowie, w Super Finale Kibol Cup w Luzinie, w turnieju halowym w Szemudzie i mecze towarzyskie. Niezwykłym wydarzeniem dla Naszej drużyny był mecz z ARKĄ GDYNIA rozegranym na CHECZY, która wystąpiła w niesamowitym składzie z bramkarzem Basićem, Nawrocikiem, Ławą, Kowalskim, Nicińskim, Ulanowskim, Łabędzkim, Budzińskim, Faltyńskim. Wynik 0:13 nie mógł Nas cieszyć, ale sama gra a zwłaszcza jej fragmenty już tak. Jako jedyna drużyna doznaliśmy tego zaszczytu zagrania z pierwszoligowcem. W tym roku doszło do niezwykle sympatycznego wydarzenia w którym dwaj FRANKOWSCY czyli ojciec i syn zagrali wspólnie razem w meczu ligowym w Luzinie i strzelili po 4 bramki w wygranym spotkaniu 29:2 ze SKS STRZEPCZ - było to 09.02.2008r. Swój debiut w drużynie mają JAROSŁAW KOWALSKI 02.02.2008r w meczu z BIS GDYNIA 5:3  w ramach GLH oraz BARTEK KULTYS 06.12.2008r w meczu z JAN TYNK ŻUKOWO 6:5 w Lidze Halowej w Przodkowie. Obydwoje zawodnicy przez wiele sezonów reprezentowali drużynę a licznik J.KOWALSKIEGO zatrzymał się na liczbie 153 meczy a B.KULTYS nadal jest czynnym zawodnikiem JR i Jego licznik w 2020 roku wynosi 243 mecze.

2009 rok - ten rok jest również niesamowity, wprost niewiarygodny jeśli chodzi o ilość spotkań. Drużynie ciągle mało jest meczy, więc gramy gdzie tylko się da. Rozgrywamy ogólnie 83 spotkania i mamy wrażenie, ze to ciągle mało. Na mecze te składają się występy w Halowej Lidze w Przodkowie, w Halowej Lidze w Luzinie,  w Lidze na CHECZY, Kibol Cup w Wejherowie, Pomerania Cup we Władysławowie, turniej barażowy Ligi,,6" na Checzy, Liga ,,6" na Checzy I i II edycja, Vigo Pogórze Cup na sztucznej, Futsal Cup w Żukowie, mecze towarzyskie. To w tym właśnie roku ponownie w meczu ligowym z FC ARKĄ  05.04.2009r w ramach ligi ,,6" przegranym 3:6 pobity został chyba rekord frekwencji kibiców. Dookoła boiska nie można było znaleźć miejsca. W Naszej drużynie w tym meczu wystąpiło 17 zawodników - po prostu każdy chciał zagrać chociaż parę minut. Zresztą był to okres kiedy to na każdym meczu zjawiało się 13/14/15 zawodników - wszyscy się wspierali i czuli niesamowitą więź. W tymże 2009 roku następują cztery debiuty z których dwóch zawodników jest nadal czynnymi graczami w końcu roku 2020. MACIEJ SIELAKOW debiutuje 18.05.2009r w meczu z Reprezentacją Gim 16    11:1 i daje się poznać w następnych meczach jako solidny zawodnik. Ogólnie Jego występy kończą się na liczbie 28. Drugim zawodnikiem jest MAREK KWAŚNIK, który zadebiutował 13.07. 2009r w meczu z SELENE MATERACE  18:2 w ramach I-ej edycji GL6. Marek pomimo że rozegrał w Naszych barwach 42 mecze jednak największe sukcesy święcił z drużyną CLASSICU z którą zdobył sześciokrotnie tytuł mistrza Gdyńskiej Ligi,,6" , jako zawodnik był jedną z najjaśniejszych gwiazd tej ligi po prostu został ikoną tych rozgrywek. Kolejnym zawodnikiem na Naszej liście debiutów w drużynie JR w 2009 roku został BARTEK KONOPKA. Jego debiut nastąpił w dniu 26.09.2009 r. w meczu z SAGA GDYNIA 1:5 w II-ej edycji GL6. Czwartym debiutem tego roku jest występ zawodnika PAWŁA MAZURKA 10.02.2009 w meczu z SAGĄ GDYNIA 5:2 w turnieju na Checzy. Paweł do chwili obecnej czyli końca 2020 roku jest nadal czynnym zawodnikiem JR, jednym z najlepszych w Jej historii. Jego liczba występów to 291 i daje to jemu dziewiątą lokatę wszechczasów występów wszystkich zawodników. Warto przypomnieć, że w 2009 roku zdobyliśmy pierwszy tytuł mistrza GL6 oraz jesienią zajęliśmy III-e miejsce.

2010 rok - podobnie jak rok poprzedni drużyna JR POGÓRZE rozgrywa 84 mecze a więc sporą dawkę godzin na boisku. Ugruntowana i wyselekcjonowana kadra od 2004 roku liczy 20-u zawodników a wszystkich graczy przewinęło się przez drużynę około 58. Bierzemy udział w kolejnych rozgrywkach Ligi Halowej w Przodkowie, w IV-ej edycji Pogórze Cup, turniej Pomerania Cup  w Żukowie, GL6 III i IV edycja na Checzy, Puchar Burmistrza Kartuz, turniej kibiców kwalifikacje, turniej Beach Soccer w Gdyni, I Otwarte Mistrzostwa Gdyni w ,,7", Futsal Żukowo Cup oraz mecze towarzyskie. W tym 2010 roku w drużynie można zaznaczyć trzy debiuty : ARKADIUSZ MALINOWSKI  23.03.2010 w meczu z Porębą Gdynia  3:4  w III-ej edycji GL6. Debiut Arkadiusza i od razu 51 meczy, dość imponujący wynik. Arek grał różnie - odchodził, wracał  a mimo to jego licznik na koniec 2020 roku wynosi 143 mecze. Drugim debiutantem został w 2010r MACIEK KOSICKI, który wystąpił po raz pierwszy 07.09.2010r w meczu z Porębą Gdynia 5:6 w IV-ej edycji GL6- Maciek ma ogółem na swoim koncie 72 mecze w barwach JR. Trzecim debiutem niezwykle znaczącym dla drużyny jak się później okazało był debiut DAMIANA MOTYLA  12.06.2010r w meczu z Norbix & Optyk Kościerzyna  2:4 w turnieju o Puchar Burmistrza Kartuz. Damian jeszcze do niedawna czyli z końcem 2019 roku mógł pochwalić się liczbą 275 meczy w barwach JR. Podsumowując 2010 rok  widzimy na koniec 369 meczy rozegranych przez Naszą drużynę i 58 zawodników,którzy chociaż raz wystąpili  w Naszych barwach. Podstawowa kadra wyselekcjonowana przez te siedem lat wyglądała następująco i ilość meczy na Ich koncie: BERGAŃSKI (238), DĄBROWSKI (304), M.FRANKOWSKI (205), KIJANKA (253), KURDYBELSKI (213), GOŁDYN (208), STĘPIEŃ (138), J.KOWALSKI (123), BARTKOWIAK (204), SZUMLAS (117), KULTYS (73), KOLENDA (85), T.PIATKOWSKI (226), PROKOPOWICZ (84), K.KOSICKI (149), MALINOWSKI (51), MAZUREK (49), KONOPKO (30), GODLEWSKI (27), D.PIĄTKOWSKI (231).  Moja liczba meczy czyli Janusza Rodziewicza odpowiedzialnego za funkcjonowanie tej drużyny stanęła na liczbie 38 i raczej było to już pożegnanie z boiskiem w wieku 56 lat. 

CDN-CZĘŚĆ 2 czyli lata 2011-2015 w późniejszym terminie

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."